Porównaj nieruchomości

Porównaj

No properties found to compare.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. Czy to możliwe?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. Czy to możliwe?

W przypadku mieszkania zakupionego ze środków własnych, nie ma żadnego problemu z dalszą odsprzedażą, możemy mieszkaniem dowolnie dysponować, gdyż stanowi naszą własność. Co w przypadku nieruchomości, którą zakupiliśmy przy pomocy kredytu hipotecznego? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Kto jest właścicielem mojego mieszkania?

Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie tego, kto prawnie jest właścicielem mieszkania. Wielu ludzi sądzi, że biorąc kredyt hipoteczny, ich nowy dom staje się własnością banku. Każdy bank udzielając nam kredytu na zakup nieruchomości, zabezpiecza się przed sytuacją, w której kredytobiorca przestaje spłacać swoje zobowiązanie. Robi to poprzez wpis do księgi wieczystej, ale mimo tego, to kupujący prawnie pozostaje właścicielem nieruchomości.

Czyli, jako właściciel, mogę bez problemu sprzedać swoje mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania z kredytem jest jak najbardziej możliwa, ale procedura wygląda nieco inaczej, niż w przypadku nieruchomości, nieobciążonej hipoteką. Jako właściciel, rzeczywiście możesz sprzedać swoje mieszkanie, ale musisz wystąpić do banku o odpowiednie zaświadczenie i promesę. W zaświadczeniu znajdzie się informacja o tym, ile kredytu zostało do spłaty. Umożliwi to ustalenie, możliwie jak najkorzystniejszej dla sprzedającego, ceny mieszkania. Następny dokument to promesa – to oświadczenie banku, które mówi o tym, że zaraz po spłacie wierzytelności, bank wykreśli swój zapis z księgi wieczystej nieruchomości.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem, krok po kroku?

Krok pierwszy

W pierwszej kolejności należy znaleźć potencjalnego nabywcę. W tym celu najlepiej skontaktować się z biurem nieruchomości takim jak nasze, które dokona wszystkich niezbędnych formalności. Dzięki współpracy niezależnych fachowców mieszkanie zostanie wycenione, umożliwiając jak najbardziej korzystną sprzedaż. Dodatkowo, na każdym etapie sprzedaży można liczyć na profesjonalne wsparcie specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto współpracować z agencją nieruchomości, przeczytaj nasz artykuł, z pewnością znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Krok drugi

Następnie należy uzyskać z banku, z którym podpisano umowę o kredyt hipoteczny, wyżej wspomniane zaświadczenie i promesę. Należy również dowiedzieć się jaką opłatę pobiera bank za wcześniejszą spłatę kredytu.

Krok trzeci

Promesa bankowa jest ważna 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie najlepiej spisać umowę przedwstępną z nabywcą mieszkania. Tutaj najłatwiej zdać się na biuro nieruchomości – to oni zajmą się finalizacją transakcji. Istnieje także sytuacja, w której możemy pominąć ten krok i od razu spisać umowę przeniesienia własności u notariusza. Umowa przedwstępna nie jest konieczna, jeśli mieszkanie kupowane jest za gotówkę.

 

Krok czwarty

Ostatnim krokiem jest wizyta u notariusza. Tam następuje spisanie umowy sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego. Kupujący część środków przelewa na rachunek banku, podany we wcześniej uzyskanym zaświadczeniu, pozostałą kwotę natomiast na konto sprzedającego. Po otrzymaniu przelewu należy udać się do banku po zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia. Z powyższym zaświadczeniem należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych w swoim sądzie rejonowym i złożyć wniosek o usunięcie nieaktualnych wpisów i wpisanie tam danych nowego właściciela.

 

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym nie jest łatwym procesem. W związku z tym, jeżeli nadal masz jakieś pytania, to skontaktuj się z nami – odpowiemy na nie i udzielimy wsparcia przy całym procesie.

 

 

You don't have permission to register