Porównaj nieruchomości

Porównaj

No properties found to compare.

Jak przygotować się do zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, musimy pamiętać, że nabywamy nieruchomość z przeszłością. Postarajmy się jak najlepiej poznać tę przeszłość – może to uchronić nas przed popełnieniem bardzo kosztownego błędu. Co należy sprawdzić przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym?

Stan techniczny mieszkania

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, postarajmy się zdobyć jak najwięcej informacji o jego historii. Nie bójmy się zapytać właściciela, dlaczego sprzedaje mieszkanie – może się okazać, że robi to z powodu wysokich opłat. Ustalmy również, kto wcześniej mieszkał w lokalu, którym jesteśmy zainteresowani oraz czy były w nim przeprowadzane remonty. Jeśli tak – dowiedzmy się, jak często miało to miejsce i z jakiego powodu. Ważną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest występowanie wilgoci w mieszkaniu. Można to łatwo ustalić, na przykład po zaciekach na ścianie lub łuszczącej się farbie. Jeżeli nasze podejrzenia się potwierdzą, zastanówmy się poważnie nad zakupem – wilgoć w mieszkaniu jest problemem, z którym nie tak łatwo sobie poradzić, zwłaszcza jeśli był on wcześniej ignorowany. Oprócz stanu technicznego mieszkania, warto również zwrócić uwagę na budynek, w którym ono się znajduje. Przyjrzyjmy się, w jakim stanie jest elewacja i klatka schodowa, a także sprawdźmy, czy budynek został ocieplony. Może to w przyszłości zaważyć na wysokości rachunków za prąd.

Księga wieczysta i inne dokumenty prawne

Przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym powinniśmy zainteresować się jego stanem prawnym. Zaniedbanie tego może nas naprawdę dużo kosztować. Przede wszystkim sprawdźmy księgę wieczystą lokalu. Jest to rejestr publiczny, więc bez problemu zyskamy do niego dostęp. Zawiera on informacje o właścicielu mieszkania, a także o obciążeniach, takich jak hipoteka, dożywocie, czy też egzekucja komornicza. Dla bezpieczeństwa transakcji kluczowe jest również sprawdzenie, czy osoba, z którą zawieramy transakcję, faktycznie jest właścicielem mieszkania – poprośmy o dokumenty, które to potwierdzają. Dodatkowo upewnijmy się, że osoby trzecie nie mają praw do lokalu – nikt nie jest w nim zameldowany, a ewentualne umowy najmu zostały rozwiązane. Pamiętajmy, że nie wszystkie prawa osób trzecich do lokalu będą wpisane do księgi wieczystej. Ponadto warto sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone – poprośmy dostawców mediów, wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię o zaświadczenia potwierdzające brak zaległości w opłatach.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – formalności

Dobrą praktyką przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym jest podpisanie umowy przedwstępnej, będącej gwarancją zawarcia umowy właściwej. Dla dodatkowego zabezpieczenia, przy zawarciu umowy przedwstępnej praktykuje się wpłatę zadatku lub zaliczki, najczęściej w wysokości 10% ceny lokalu. Przy zawarciu umowy właściwej, zwróćmy uwagę na to, co jest jej przedmiotem oprócz samego mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza dodatkowych powierzchni i sprzętu, których zakup ustalaliśmy wcześniej ze sprzedającym.

Kolejna rzecz, o której musimy pamiętać przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, to podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC, do którego uregulowania jesteśmy zobowiązani. Mimo iż konieczność zapłaty podatku wynika z przepisów, występują sytuacje, kiedy nabywca nie będzie zobowiązany do jego zapłaty. Wyjątkiem od tej zasady jest wykup mieszkania komunalnego, zakup spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości oraz sytuacja, gdy sprzedający jest płatnikiem VAT.

Materiał powstał we współpracy z GetHome.pl – portalem nieruchomości na sprzedaż i wynajem.

You don't have permission to register