Porównaj nieruchomości

Porównaj

No properties found to compare.

Formalności przy zakupie mieszkania

Formalności przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania, to często skomplikowana transakcja. Musimy zadecydować czy wybierać nieruchomość z rynku wtórnego czy od dewelopera. Kupno mieszkania czy domu? W mieście czy na obrzeżach, a może całkiem z dala od cywilizacji? Kredyt? Mnóstwo decyzji do podjęcia, wiele pytań. Kiedy już ustalimy najważniejsze fakty, możemy wybrać nieruchomość, która spełnia nasze kryteria. Co dalej? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Krok pierwszy – decyzje

Pierwszym krokiem do znalezienia swojego miejsca na świecie jest podjęcie decyzji. Podjęcie tej pierwszej, najważniejszej, o zakupie nieruchomości rozpoczyna cały proces, który często ciągnie się miesiącami. Po drodze trzeba podjąć jeszcze szereg decyzji: o lokalizacji nieruchomości, o pochodzeniu nieruchomości (rynek wtórny czy pierwotny), o metrażu i wreszcie – kredyt czy oszczędności

Krok drugi – umowa przedwstępna

Decyzje podjęte, czas na podjęcie pierwszych działań. Jeżeli wybraliśmy mieszkanie z rynku wtórnego, to najpierw należy sprawdzić jego status prawny. Do tego potrzebna nam jest księga wieczysta, o której pisaliśmy w tym artykule.  W przypadku zakupu od dewelopera, nie trzeba sprawdzać księgi. Jeżeli nieruchomość ma uregulowany status możemy podpisać umowę przedwstępną. Sprawdź informacje o tym, co powinno się w niej znaleźć i czym właściwie jest umowa przedwstępna. 

Krok trzeci – finansowanie

W dzisiejszych czasach na zakup większości nieruchomości zaciągane są kredyty hipoteczne. Jednakże część kupujących chce za wszelką cenę uniknąć wieloletnich zobowiązań, dlatego decydują się na zakup za przysłowiową “gotówkę”. 

Kredyt hipoteczny

Załatwienie kredytu hipotecznego, to skomplikowana procedura, dlatego najlepiej znaleźć agenta nieruchomości, który nie tylko przeprowadzi przez wszystkie formalności związane z zakupem mieszkania, ale także pomoże w uzyskaniu kredytu. Nasi pracownicy służą pomocą w tej kwestii.

Gotówka

Jeżeli znamy cenę nieruchomości i dysponujemy odpowiednią sumą, sprawa jest bardzo prosta. Należy przygotować pełną kwotę i przejść do następnego kroku. 

Krok czwarty – wizyta u notariusza

Kwestia zapłaty za nieruchomość jest już uregulowana: mamy podpisaną umowę kredytową, ewentualnie zdeponowane na koncie (ewentualnie wypłacone w gotówce) odpowiednie środki. Udajemy się wraz ze sprzedającym do notariusza, gdzie następuje podpisanie właściwej umowy zakupu-sprzedaży, zwanego aktem notarialnym. Notariusz zaświadcza, że umowa jest prawnie poprawna i obowiązująca. Koszty uzyskania aktu ponosi kupujący. 

Krok piąty – zapłata

Z podpisanym aktem notarialnym należy się udać do banku, który uruchamia wtedy kredyt i przelewa środki na konto sprzedającego. W przypadku finansowania ze środków własnych, zapłatę regulujemy w trakcie lub zaraz po wizycie u notariusza. 

Krok szósty – odbiór

Przed odebraniem kluczy należy dokonać odbioru nieruchomości. Zarówno w przypadku rynku wtórnego jak i zakupu od dewelopera. W naszym zespole mamy inspektorów nadzoru budowlanego, których pomoc zarówno przy wyborze nieruchomości, jak i jej odbiorze jest nieoceniona. Odbiór jest zakończony przekazaniem kluczy.

Krok siódmy – co dalej?

Po odbiorze kluczy trzeba dopełnić jeszcze kilku formalności. Należy między innymi złożyć wniosek do sądu o wpis do księgi wieczystej, opłacić podatek w Urzędzie Skarbowym i złożyć deklarację podatkową w Urzędzie Miasta. 

Kupno wymarzonej nieruchomości to zazwyczaj długotrwały, skomplikowany proces. Najlepszym rozwiązaniem dla nabywcy jest współpraca z biurem nieruchomości. To dzięki nam nie muszą się Państwo martwić o to czy mieszkanie, jest rzeczywiście warte tyle, ile kosztuje, jaki wniosek złożyć, jak powinna wyglądać umowa czy jaki podatek zapłacić. Zapraszamy do kontaktu!

You don't have permission to register