Porównaj nieruchomości

Porównaj

No properties found to compare.

Dlaczego warto podpisać umowę na wyłączność

Dlaczego warto podpisać umowę na wyłączność

Dlaczego warto podpisać umowę na wyłączność?

Mogłoby się wydawać, że umowa na wyłączność wiąże się z ograniczaniem potencjalnych kanałów sprzedaży nieruchomości. W rzeczywistości jednak umowa na wyłączność najczęściej pozwala znacznie szybciej sprzedać mieszkanie niż umowa otwarta – i to z kilku powodów.

Umowa otwarta tylko potencjalnie zwiększa szansę na sprzedaż

Jeśli chcemy skorzystać z pomocy pośrednika przy sprzedaży nieruchomości, musimy zawrzeć z nim odpowiednią umowę. Może mieć ona charakter otwarty lub ekskluzywny (na wyłączność).

Na pierwszy rzut oka umowa otwarta wydaje się znacznie atrakcyjniejsza. Dzięki niej możemy zawierać umowy z różnymi pośrednikami, a nasza nieruchomość jest tym samym oferowana przez różne agencje. Dzięki temu potencjalny kupujący może natknąć się na ogłoszenie o sprzedaży na różnych stronach i portalach. Wydaje się więc, że oferta trafi do większego grona zainteresowanych osób.

W praktyce jednak umowa otwarta nie gwarantuje takiego zaangażowania pośrednika jak w przypadku umowy na wyłączność. Dlaczego?

Powód jest prosty – w przypadku umowy otwartej to pośrednik, który sprzeda mieszkanie, otrzyma prowizję. W rzeczywistości pośrednikowi bardziej opłaca się zatem pozyskiwać kolejne oferty do katalogu, który prezentuje kupującym, niż skupiać się na promocji jednej konkretnej oferty. Włożony wysiłek może się bowiem kompletnie nie przełożyć na prowizję – wystarczy, że kupujący mieszkanie znajdzie ofertę na stronie lub w katalogu innego pośrednika. Wiele zależy więc od szczęścia.

Z kolei umowa na wyłączność zobowiązuje pośrednika do włożenia całego możliwego wysiłku w sprzedaż nieruchomości. Jednocześnie w takiej sytuacji pośrednik ma pewność, że to on otrzymuje całe przewidziane w umowie wynagrodzenie.

Umowa na wyłączność – test dla pośrednika?

Musimy też pamiętać, że nieskuteczni pośrednicy, zawierający umowę na wyłączność, zostaną prędzej czy później zweryfikowani przez rynek. Osoby chcące sprzedać mieszkanie skorzystają z usług innych biur czy agencji, zwłaszcza jeśli zależy im na czasie. To kolejny czynnik który wpływa na to, że pośrednik pracujący dla nas na podstawie umowy ekskluzywnej dołoży wszelkich starań, by nieruchomość została jak najszybciej sprzedana. Nie da się ukryć, że profesjonalny pośrednik dysponuje znacznie większą ilością środków umożliwiających atrakcyjne zaprezentowanie nieruchomości.

Czy umowa na wyłączność wyklucza samodzielne znalezienie kupca?

Możemy jednak obawiać się, że umowa na wyłączność z pośrednikiem pozbawi nas prawa do samodzielnego znalezienia kupca. W praktyce wszystko zależy jednak po prostu od zapisów zawieranej umowy. To samo tyczy się prowizji przyznawanej pośrednikowi, jeśli do transakcji sprzedaży dojdzie całkowicie bez jego udziału. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie zawrzemy w umowie odpowiednich zapisów, to zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 761) pośrednik może w niektórych sytuacjach zażądać prowizji zgodnie z prawem.

 

Artykuł powstał we współpracy z GetHome.pl – portalem mieszkań na sprzedaż i wynajem

You don't have permission to register