Porównaj nieruchomości

Porównaj

No properties found to compare.

Umowa na wyłączność- czy rzeczywiście jest czego się bać?

Umowa na wyłączność- czy rzeczywiście jest czego się bać?

Sprzedaż własnego mieszkania wiąże się nie tylko z  wystawieniem oferty na jednym z wielu portali z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości. To również liczne spotkania z osobami chcącymi nie zawsze kupić, ale często pooglądać mieszkanie. To trudne rozmowy z tymi, którzy chcą kupić ale nie za proponowaną przez nas cenę, chcą kupić ale nie w tym terminie, bez mebli, z meblami i tak dalej…. i tak w nieskończoność. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, jak ułatwić sobie życie. Wiele sprzedających decyduje się na współpracę z agencjami nieruchomości. Pojawia się w takim razie kolejne pytanie- jakie biuro wybrać, jaką umowę podpisać i na jakie warunki się zgodzić…

 

To, co możemy polecić i na czym znamy się bardzo dobrze to rodzaj umowy, którą podpisujemy z agencją- a tu ZDECYDOWANIE rekomendujemy umowę na wyłączność.

 

Na początku wyjaśnijmy może po krótce  jaka jest różnica pomiędzy umową otwartą, a umową na wyłączność:

Umowa otwarta– pozwala na równoczesne podpisanie umowy z wieloma agencjami, a wynagrodzenie ze sprzedaży trafia wyłącznie do tego pośrednika, który znajdzie kupca.

Pośrednik poświęcając czas i środki na promocję oferty może przyczynić się do „zamknięcia” transakcji przez innego pośrednika, nie otrzymując w takiej sytuacji żadnego wynagrodzenia za swoją pracę. Nie ma się w takim razie co dziwić, że pośrednicy poświęcają mniej czasu tego typu transakcjom. Najbardziej jednak traci na tym klient- spodziewał się zwiększonej skuteczności wynikającej ze współpracy z kilkoma biurami nieruchomości, otrzymuje jednak usługę o niskim standardzie i znikomej skuteczności.

 

Umowa na wyłączność– w umowie na wyłączność podstawą jest zapis, zapewniający agencji nieruchomości, która ma zająć się sprzedażą i promocją Twojego domu lub mieszkania, że jedynym biurem obsługującym danego klienta.

Klient, który podpisuje umowę na wyłączność decyduje się na współpracę tylko z jednym i wybranym przez niego pośrednikiem. Jego kontakt ogranicza się do jednej osoby, co w codziennym życiu oznacza dla Klienta znaczną oszczędność czasu i pracy. Przy umowie na wyłączność bardzo często pośrednik otrzymuje klucze do nieruchomości i w każdej chwili, może odbyć prezentację, co również jest dużym udogodnieniem i ułatwieniem dla obu stron. Dzięki podpisaniu jednej umowy, nie musisz martwić się o odbieranie telefonów od potencjalnych Klientów lub też pilnować pracy kilku agentów. Wybrany przez Ciebie pośrednik przejmie od Ciebie powyższe czynności i zajmie się koordynacją całego procesu sprzedaży.

Umowa na wyłączność gwarantuje wykorzystanie przez pośrednika wszystkich (zwłaszcza tych dodatkowo płatnych) najbardziej efektywnych narzędzi pracy (pozycjonowanie oferty, sesje zdjęciowe nieruchomości, wirtualny spacer, ogłoszenia w intrenecie, organizowanie tzw. Dni Otwartych etc.), wymaga też większego zaangażowania i poświęcenia czasu, czyli pośrednik musi wykazać się pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Dla Klienta oznacza to także, iż na wszystkich portalach z ogłoszeniami pojawiać się będzie jedna, spójna informacja na temat sprzedawanej nieruchomości, co nie jest takie oczywiste w przypadku umowy otwartej, kiedy naszą nieruchomością zajmuje się wiele agencji.

Kolejny ważny punkt umowy na wyłączność to określenie jej czasu trwania. Klient ma pewność, że pośrednik dołoży wszelkich starań, aby sfinalizować transakcje jak najszybciej. Działa to także motywująco na pośrednika, ponieważ ma on jasno określone ramy czasowe, w których musi doprowadzić do sprzedaży naszej nieruchomości, aby otrzymać swoje wynagrodzenie. Standardowo uznaje się, iż umowa na wyłączność zawierana jest co najmniej na 6 miesięcy. Za górne ograniczenie można uznać  okres 12 miesięcy. Jednak to pośrednik i klient ostatecznie ustalając czas trwania umowy, uwzględniając aktualny stan rynku nieruchomości.

Nie bójmy się umowy na wyłączność. Każdy kto choć raz spróbował współpracować na umowie wyłącznej, widzi w niej jedynie plusy i zalety. To gwarancja rzetelnej, sumiennej pracy nad powierzoną nieruchomością i transakcja na najlepszych warunkach, a przykładem tego jak działamy w przypadku umów na wyłączność, może być przepiękne mieszkanie na Osiedlu Paderewskiego:

https://niedzwiedzkanieruchomosci.eu/oferta/mieszkanie-na-sprzedaz-8/

 

Tak więc daj sobie czas na odpoczynek, a my zajmiemy się sprzedażą Twojej nieruchomości! Wybierz umowę na wyłączności i skontaktuj się z nami jak najszybciej.

You don't have permission to register